🤾🤾🤾Class Work on Addition of Decimals🤾🤾🤾
Welcome come 👦👧 boys and girls to class. Today we will be doing a task on addition of Decimals. 1.If three students decide to buy the hat, the bananas, and the flower together, what is the total cost of their purchases? 2. A group project requires purchasing the books and the magazine. What is the total cost for these items? 3. A student buys bananas for $3.75 and a flower for $1.30. What is the total cost of these snacks? 4.If a student wants to buy the hat for $25.50, the sweater for $29.65, and the magazine for $2.15, what will be the total amount spent on these items?